ORGANICKÉ OZELENĚNÍ TRÁVNÍKU NA PODZIM

[mk_page_section bg_image=”https://homeogarden.com/wp-vrtlarstvo/uploads/2016/01/trata-jeseni-crop.jpg” bg_position=”center center” bg_repeat=”no-repeat” bg_stretch=”true” video_loop=”false” full_width=”true” padding_top=”100″ padding_bottom=”100″ top_shape_color=”#ffffff” has_bottom_shape_divider=”true” bottom_shape_style=”jagged-bottom” bottom_shape_color=”#ffffff” sidebar=”sidebar-1″][vc_column][mk_title_box color=”#ffffff” size=”45″ font_weight=”bold” font_family=”none” align=”center”]ORGANICKÉ OZELENĚNÍ[/mk_title_box][mk_title_box color=”#ffffff” size=”70″ font_weight=”bold” font_family=”none” align=”center”]TRÁVNÍKU NA PODZIM[/mk_title_box][/vc_column][/mk_page_section][vc_row css=”.vc_custom_1452596233347{padding-top: 70px !important;padding-bottom: 70px !important;}”][vc_column][vc_column_text disable_pattern=”false” el_class=”nasvetixtext”]Když je léto končí, je zapotřebí postarat se o trávník, který byl delší dobu vystaven horku a suchu. Trávníky a travnaté plochy jsou v brzkém podzimu vystaveny nedostatku klíčových živin a vody. Nyní také přichází čas, kdy je deště více, teploty jsou nižší a příznivější pro růst a rovněž setí trávy.

V letním období, které už je za námi obvykle v trávníku, kde byla prázdná místa, vzroste i nějaký plevel, rychle rostoucí jetelina atd. Všechen plevel, který přichází ze sousedních trávníků v semenech, jež nosí vzduchem vítr, rychle zakoření a začne trávu vytlačovat. Trávník je obvykle směsí různých trav jako jílku – znám jako anglická tráva, který je vyššího růstu a je ho obvykle nejvíc. Poté máme kostřavy, které doplňují vyšší růst a konzistenci trávníku, mají také hlubší kořeny a snáz přežijí sucho a těžší podmínky. Lipnice jsou trávy, které mají zakrslejší růst a dobře zaplňují místo mezi vyššími trávami – jílky a kostřavami. Dobrá travní směs se tedy skládá z větší části jílků a kostřav a menší části lipnic. Pro stinná a suchá místa zvolíme směs s větším množstvím kostřav, které vytvoří stabilnější a hlubší kořenový systém.

Pokud se na trávě objeví prázdná místa, je nutné je v podzimním období vyplnit doséváním jílků, které velice rychle klíčí a místa zaplní. Trávník nejprve dobře posekáme, vyplejeme větší plevel, který na trávníku zavazí. Na veškerá prázdná místa a tam, kde jsme vytrhali plevel, nejprve přidáme tenkou vrstvu substrátu, abychom nemuseli rýt, neboť tím bychom zdravý a pěkný trávník také poškodili. Na substrát můžeme roztrousit trochu mykorhizy – to je hlíva v prášku, která umožňuje, aby nově vysetá tráva rychle zakořenila, přidáme semena – nejlépe směs anglického jílku a poté přes semena velice tenkou vrstvu substrátu – organického substrátu z kokosových vláken, která umožňují rychlou klíčivost semene. Tam, kde jsme zaseli, dobře ušlapeme (na větších plochách válcujeme), aby se substrát a semena navzájem spojily. Zalijeme nebo ještě lépe naplánujeme setí tak, aby v příštích dnech napršelo. Tráva dle tohoto principu setí se správným a klíčivým semenem už během méně než týdne vyraší a potom ji posílíme organickým hnojivem, které obsahuje leonardit a mykorhizu – které roztrousíme po celém trávníku a provedeme podzimní hnojení trávníku. Tak trávník, jenž je vyčerpaný po létu, celkově posílíme, jakož i ošetříme, vyplejeme a dosejeme.

Dobrá organická hnojiva neobsahují umělá hnojiva a alergenní soli, což je obzvláště užitečné, pokud se po trávě procházejí domácí mazlíčci a samozřejmě si na ní hrají děti. Organické ozelenění trávníku je klíčové v podzimním období, abychom neaplikovali příliš rychle rozpustné živiny, aby ho mráz přes zimu nespálil.

V podzimním období se na trávníku ve stinných částech objevuje mech, což může být taky následek kyselejšího pozemku. Za tímto účelem můžeme zaléváním určitými posilovači proti kyselosti půdy ovlivnit to, aby na těchto místech tráva snáz přijímala živiny, ještě lépe vyrostla a tak následně i snížila přítomnost mechu.

Na podzim, ke konci září a ještě celý říjen je rovněž čas vhodný k setí trávy. Pro to se rozhodneme, pokud máme trávník plný plevele nebo nám tráva celkově špatně roste, protože už je po letech vysílená. Stejně tak připravujeme i nové plochy, které chceme ozelenit, jelikož na jaře už budeme mít pěkný trávník, jenž bude podstatně rychleji pochůzný a silný, než kdybychom ho zaseli zjara. K přípravě pozemku na trávník použijeme organická hnojiva s mykorhizou a leonarditem, které rozsypeme během rytí resp. přípravě půdy a vmícháme je do půdy. Při aplikaci těchto hnojiv můžeme také ihned sít, protože nesnižují klíčení jako minerální dusíkatá hnojiva, která se také velmi rychle splachují do podzemní vody.
Užívejme si pěkného podzimu na přirozeném organickém pažitu, který může být místem zábavy pro celou rodinu.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][mk_page_section el_class=”socialy” sidebar=”sidebar-1″][vc_column][/vc_column][/mk_page_section]

IMATE VPRAŠANJE ZA NAS?
Z VESELJEM VAM BOMO POMAGALI

Potrebujete vrtnarski nasvet?
Imate vprašanje glede izdelkov?

Imate vprašanje glede stanja vašega naročila?

Želite naročiti večjo količino Homeogarden izdelkov ali pa postati distributer/prodajalec?